Bez kategorii

BAJKA O ZNACZENIU SŁÓW JAKIE DO SIEBIE WYPOWIADAMY

Jeśli Ty też uważasz, że złe uczynki i przykre słowa nie zostawiają ran na sercu, to bajka o gwoździach może zweryfikować tą opinię. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że to, co mówimy, może komuś sprawić przykrość.

Bajka o gwoździach

Był sobie kiedyś chłopiec o złym charakterze. Jego ojciec dał mu woreczek gwoździ i kazał wbijać po jednym w płot otaczający ogród za każdym razem, kiedy chłopiec straci cierpliwość i pokłóci się z kimś lub ktoś przez niego zapłacze. Pierwszego dnia chłopiec wbił w płot 45 gwoździ. Kolejnego 42, potem 39 itd. W następnych tygodniach nauczył się panować nad sobą i liczba wbijanych gwoździ malała z z każdym dniem. Chłopiec bowiem odkrył, że łatwiej jest panować nad sobą, niż wbijać gwoździe.

Wreszcie nadszedł dzień, w którym chłopiec nie wbił w płot żadnego gwoździa. Poszedł więc do ojca i powiedział mu, że tego dnia nie wbił żadnego gwoździa. Wtedy ojciec kazał mu wyciągać z płotu jeden gwóźdź każdego dnia, kiedy nie straci cierpliwości i nie pokłóci się z nikim. Mijały kolejne miesiące i w końcu chłopiec mógł powiedzieć
ojcu, że wyciągnął z płotu wszystkie gwoździe. Ojciec zaprowadził chłopca do płotu i powiedział: “Rzeczywiście, wyjąłeś wszystkie gwoździe, ale spójrz, ile w płocie jest dziur. Płot nigdy już nie będzie taki, jak dawniej. Kiedy się z kimś kłócisz i mówisz mu coś złego, zostawiasz ranę w jego sercu taką, jak te. Potem mówisz przepraszam i wyjmujesz gwóźdź, ale rana pozostaje. Serce człowieka będzie wyglądało jak ten płot, pełne ran i okaleczeń. Słowo może zostawiać rany takie same jak nóż, a często nawet głębsze i bardziej bolące. Dlatego pamiętaj, abyś nigdy nie wbijał gwoździ w płot”

Uważaj na słowa

Słowa mają moc. Mogą leczyć i mogą zabijać. Dla osób wrażliwych mają bardzo duże znaczenie, na którym skupiają się przez wiele godzin i cierpią. Pomyśl o tym, zanim coś powiesz. Ale pomyśl o tym także, zanim weźmiesz coś sobie do serca. Może niepotrzebnie się martwisz, bo intencje tej drugiej osoby wcale nie były złe?