„Pętlą Sądecką” – kilka wspomnień z wycieczki

 2 października 2020 r. uczniowie klasy V a i V b wraz z opiekunami Panią Teresą Żmijowską
i Panią Elżbietą Cyprowską mieli możliwość podziwiać piękno krajobrazu oraz cenne zabytki naszego regionu.  
W ramach programu wsparcia turystyki szkolnej pn. „Odkrywam Małopolskę” została zorganizowana i częściowo sfinansowana przez Województwo Małopolskie wycieczka krajoznawczo-turystyczna, której motywem przewodnim były : „Miejsca, które znam”.
  Z parkingu szkolnego – miejsca zbiórki i wyjazdu – autokarem uczniowie z opiekunami i przewodnikiem rozpoczęli swoją przygodę, kierując się do Starego Sącza. Miasto przywitało wszystkich chmurami i drobnym deszczem. Ale to w żaden sposób nie przeszkodziło w obejrzeniu i wysłuchaniu ciekawej historii klasztoru Klarysek oraz podziwianiu ołtarza papieskiego.
      Następnym punktem programu była najstarsza cerkiew w polskich Karpatach znajdująca się w Powroźniku, o  której z niezwykłą pasją opowiadał jej kustosz. Czas podróży uatrakcyjniał ciekawostkami i legendami z regionu profesjonalny przewodnik. Wnikliwych obserwatorów przyrody i estetów zachwycały przepiękne krajobrazy Doliny Popradu.
Interesującym był również spacer krynickim deptakiem i wiele ciekawostek usłyszanych od przewodnika, a także smaczny obiad w karczmie.
     Punktem kulminacyjnym wycieczki okazały się Słotwiny.  Najwięcej emocji i wysiłku fizycznego dostarczyła wręcz karkołomna wspinaczka błotnistą drogą przez las na sam szczyt góry. Jednak trud się opłacił. Z wieży widokowej roztaczał się zapierający dech w piersiach krajobraz, mimo że wysokość przerażała. Krynicę jednak trzeba było pożegnać. Niezwykle zmęczeni uczestnicy wycieczki wreszcie dotarli do autokaru, a następnie do ostatniego punktu programu – skansenu pszczelarstwa w Kamiannej. Pyszny i zdrowy miód (w czasie degustacji) dodał wszystkim sil.
   Zadowoleni i pełni wrażeń estetycznych oraz wiedzy o najbliższej okolicy uczniowie wraz z opiekunami dotarli na szkolny parking, gdzie z utęsknieniem czekali już rodzice.
Tak wspaniale minął ten dzień, jakże inny od codziennej monotonii.
                                                                                      EC